BRITSKÉ REFERENDUM – JEDNOTNÁ EÚ JE JEDINOU CESTOU VPRED

Briti by výstupom z Európskej únie oslabili a poškodili nielen samých seba ale oslabili a poškodili by však aj nás, ostatných občanov Európskej únie.

Predstavujeme Vám 3 kľúčové dôvody prečo je brexit nebezpečenstvom pre Európsku úniu a pre všetkých jej obyvateľov, Slovákov nevynímajúc:


  1. HROZBA DOMINOVÉHO EFEKTU: existuje reálna hrozba, že ak by britské referendum dopadlo úspešne pre zástancov odchodu, brexit podporí nacionalistické strany a prúdy v iných štátoch EÚ, ktoré budú tlačiť na vypísanie referend o vystúpení i v ich krajinách. A toto môže mať absolútne katastrofálne dôsledky pre európsky projekt a celý európsky kontinent.
  1. HROZBA NESTABILITY, NÁRASTU NACIONALIZMU, NEBEZPEČENSTVO KONFLIKTOV: EÚ je jedným z najbezpečnejších, najbohatších a najprosperujúcejších regiónov sveta. EÚ má mier, prosperitu a stabilitu a odchod Britov by tieto obrovské výdobytky ohrozil a znemožnil by nám ostatným v tomto pokroku napredovať. Práve naopak, brexit by mohol viesť k nárastu nestability a extrémneho nacionalizmu na našom kontinente, čo by mohlo viesť ku konfliktom. EÚ zabezpečuje pre svoje členské štáty mier od svojho vzniku na začiatku 50.rokov 20.storočia – jej trieštenie a oslabenie je preto priamym ohrozením mieru v Európe.
  1. HROZBA OSLABENIA EURÓPSKEJ EKONOMIKY: jednotná EÚ je nielen bezpečnejšia ale aj prosperujúcejšia. Odchod Británie ekonomicky poškodí v určitom meradle každý jeden štát EÚ, najviac však nepochybne poškodí Britániu.

DELENIE OSLABUJE A JE TO JEDNOTA, KTORÁ NÁS VŠETKÝCH ROBÍ SILNEJŠÍMI. Chce to len jednotu a vôľu ku kompromisom, ktoré sú v živote, vrátane toho politického, nevyhnutné. Dúfame a neprestávame veriť, že si to dnes uvedomí väčšina britských občanov.

Centrála EDS

Share