Ľudovít Močulenko: Nedajme si folklór

Folklorista telom i dušou. Košičan Ľudovít Močulenko začal s tancom už na ZŠ. Vystupoval vo FS Dargov i Východniar, bol členom Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS) a rok tancoval v štátnom divadle v Košiciach. „Spoločne s mojím bratom-dvojičkou sme chodili na futbal. Prestalo nás to baviť, tak nás otec hodil do folklóru. Nevedeli sme, či s bratom máme sluch, temperament, a či to vôbec zvládneme. Napokon nás to chytilo,“ začal. „Milovali sme to. Keď sme prišli zo školy domov, cvičili sme v izbe. Keď človeka niečo tak silne chytí, ako to chytilo nás, tak tú prácu môže robiť dobre. Aj tanec,“ zamyslel sa Ľudovít Močulenko.

Jeho profesionálna kariéra sa skončila veľmi skoro, keď mal len 24 rokov. „Raz mi pri prehliadke lekár povedal, že už mi nedovolí viac tancovať. Tvrdil, že by som mohol mať ešte vážnejšie dôsledky. Prišiel som domov a preplakal som celé dni. Pre mňa to bol život, môj svet a nič iné som nechcel robiť. Urobil som chybu. Mal som ísť ešte aspoň k dvom lekárom. Folklór však rôzne podporujem aj dnes,“ prezradil Močulenko.

„Pretancoval som od Zemplína až po Myjavu. Pochodil som aj iné krajiny, bolo to úžasné obdobie. V tom čase bol mladý človek iný. Teraz chýba podpora folklóru štátom. V mojich časoch to bolo dotované, teraz to je skôr o súkromných peniazoch a súborov je menej,“ pokračoval. Za príklad dáva našich južných susedov. „Folklór v Maďarsku výrazne dotuje štát. To je vec, ktorá by mala byť v každom štáte EÚ. Európsky parlament by mal navrhovať, aby sa našli peniaze do každej krajiny na podporu tradícií, kultúry a folklórnych zvykov. Identita každého národa musí ostať zachovaná.

Ludovit Moculenko

V súčasnosti sa venuje podnikaniu. „Robím poradenstvo v oblasti firemného práva. V minulosti som mal chránenú dielňu a aj nejaké reštaurácie, keďže som vyštudovaný hoteliér,“ prezradil.

Podľa jeho slov si naše zvyky, tradície a folklór musíme chrániť. „Slovensko je bohaté, pretože na takom malom území leží toľko nádherných regiónov, ktoré majú svoje zvyky, tradície, folklór. V tom sme asi jedineční a svetoví,“ poznamenal. „V zahraničí je náš slovenský folklór vnímaný úžasne. Obdivuje nás celý svet, ale máme hendikep, že sa nevieme predať,“ povedal Močulenko, ktorý aj to chce v Európskom parlamente zmeniť.

Len z Bruselu môžem zmeniť veci na Slovensku. U nás je politická situácia v stave absolútnej nemorálnosti. Tu sa so zdravým rozumom mimoriadne ťažko presadzuje. Som presvedčený, že z postu europoslanca sa dá spraviť viac ako tu,“ myslí si. „Občania sú sklamaní z domácej politickej scény. A to je príčina toho, prečo nechcú ísť voliť. Sú znechutení, sklamaní, oklamaní a podvedení našimi politikmi. A to treba zmeniť,“ dodal.

„Je veľmi dôležité, aby sme si nedali vziať vlastnú identitu. Občan má byť európsky, ale v prvom rade Slovák alebo Slovenka. A verím tomu, že to stále bude a nikdy sa to nezmení. Vždy budem za to bojovať,“ vyhlásil Ľudovít Močulenko.

A prečo by ho ľudia mali voliť? „Nie som domáci politik. Nikdy som nebol v žiadnej politickej strane. Folklorista-tanečník má charakter obrúsený inakšie ako bývalý člen KSS alebo bývalý eštebák. My sme žili pre radosť, lásku a potešenie pre prácu. Folklór a tanec sa dá robiť len poctivo. Buď to viete, alebo nie,“ uviedol Močulenko. „Mám úžasný a krásny vek 53 rokov. Podľa Židov sa vtedy stávate mužom. Veľa o tom rozmýšľam a keďže som naplnil tento vek, vnútorne vnímam, že to je tak. Teraz som sa stal mužom,“ dodal s úsmevom.

Ľudovít Močulenko (53)

Narodil sa v Humennom, no celý svoj život spojil s Košicami a folklórom. Vyštudoval Strednú hotelovú školu v Prešove. Bol členom FS Dargov, FS Východniar i Poddukelského umeleckého ľudového súboru. Momentálne podniká. Je zasnúbený a má dcéru, ktorá študuje na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Košiciach. Miluje slovenskú prírodu – Vysoké a Nízke Tatry i Slovenský raj a Horehronie. Vo všetkom chce vždy hľadať pravdu.

Moje priority

* podpora folklóru a národného uvedomenia
* zachovanie identity každého národa

 

Share