„NIE“ BREXITU! – PREČO POVEDAŤ „ÁNO“ EÚ

EDS silne podporuje zotrvanie Británie v Európskej únii. Británia do EÚ patrí a je jej dôležitou súčasťou. Ak budú Briti držať s ostatnými Európanmi pohromade a pokračovať vo vylepšovaní európskeho projektu, môžeme spoločne dosiahnuť veľmi veľa, ekonomicky prosperovať, politicky sa rozvíjať a geopoliticky napredovať.

Predstavujeme Vám 3 kľúčové dôvody prečo by podľa nás voliči zajtra mali povedať jednoznačné NIE brexitu:


1. Ekonomika:

Výstup Británie by mal ďalekosiahle následky na britskú ekonomiku, ktorá je úzko previazaná s európskym trhom. Viac než 3 milióny pracovných miest na ostrovoch závisia od spoločného trhu s EÚ a obchod s EÚ predstavuje 44% vývozu krajiny. Guvernér Bank of England sa dokonca vyjadril, že brexit by viedol k ekonomickému šoku či recesii, čo by znamenalo dramatické verejné výdavkové škrty, straty pracovných miest, zvýšenie cien za potraviny a iné výrobky a roky finančnej neistoty. Britský minister financií uviedol, že HDP Británie bude v prípade odchodu z EÚ nebezpečne klesať. Medzinárodný menový fond tiež odkázal Londýnu, že by mohol prísť o svoje postavenie globálneho finančného centra.


2. Zahraničná politika:

EÚ skladajúca sa z 28 štátov má vo svete neporovnateľne väčšiu váhu než malá ostrovná krajina. Zástancovia brexitu používajú veľmi mylný, nacionalistický argument, že Británia bude vo svete opäť samostatne silná a bude môcť ovplyvňovať svetové dianie ako v minulosti – tento argument je však nezmyslom, keďže Británia v priebehu 20.storočia stratila svoju koloniálnu ríšu a relatívne malý ostrovný štát bude ťažko rešpektovaný takými veľmocami ako je USA, Čína či Rusko tak, ako je rešpektovaná EÚ. Briti by výstupom v skutočnosti stratili možnosť ovplyvňovať dianie v Európe a vo svete a znamenali by globálne menej.


3. Bezpečnosť a migrácia:

Zástancovia brexitu tvrdia, že Británia bude po výstupe bezpečnejšia – opak je však pravdou, keďže navzájom spolupracujúce bezpečnostné zložky všetkých štátov EÚ pracujú oveľa efektívnejšie spolu ako oddelene, keďže si ľahšie môžu vymieňať informácie. Toto sa týka aj problematiky migrácie, ktorá sa Britom ľahšie koordinuje spolu s ostatnými štátmi EÚ, predovšetkým s Francúzskom, ktoré riadi migráciu do Británie v podstate na svojom území. Samotné britské spravodajské služby sú za to, aby Británia ostala v EÚ.


Briti by výstupom oslabili a poškodili samých seba. Oslabili a poškodili by však aj nás, ostatných občanov Európskej únie. V EDS pevne dúfame, že Briti si uvedomujú nebezpečenstvo brexitu a zajtra povedia veľké ÁNO Európskej únii a jej občanom, ktorým by veľmi ublížili v prípade ich odchodu.

Centrála EDS

Share