VÝSLEDOK MAĎARSKÉHO REFERENDA O KVÓTACH JE POZITÍVNYM SIGNÁLOM

Tak ako sa mnohí anti-demokratickí populisti snažia získať moc prostredníctvom demokratických volieb, Viktor Orbán využil demokratické prostriedky referenda na to aby odvrátil pozornosť od vážnych vládnych korupčných škandálov a domácich problémov, ktoré vo svojej krajine nedokáže riešiť, a získal pre svoju stranu moc na to, aby ešte viac podkopal demokratický režim v Maďarsku. Tohto sme boli svedkami v priebehu celej pred-referendovej kampane, ktorá z peňazí daňových poplatníkov maďarských občanov zavádzala, strašila alebo im rovno a nehorázne klamala do očí. Orbán v tejto taktike však vonkoncom nie je jediný – populistické strany naprieč celou Európou zneužívajú citlivú otázku migrantov na to aby zavádzali a klamali občanov a na oplátku od nich získali politický kapitál.

Avšak výsledok maďarského referenda je jasným dôkazom, že aj napriek euroskeptickej a nacionalistickej vláde je v Maďarsku stále väčšina občanov pro-európska, ktorým na EÚ záleží a ktorí si vážia zásady a hodnoty demokracie, solidarity a jednoty, na ktorých je európsky projekt postavený. Len jednotná a silná Európa môže vyriešiť vážne krízy, ktorým EÚ v súčasnosti čelí. Iba taká Európa môže vrátiť a dokonca posilniť dôveru väčšiny európskych občanov v EÚ a jej inštitúcie.

Európska únia je jednoducho nielen tá najlepšia ale zároveň i jediná možnosť pre budúcnosť nášho kontinentu, a preto ju musíme podporovať, brániť a – v prípade potreby – bojovať za ňu. Iba tak zabezpečíme, aby pravda a demokracia zvíťazili nad populistickými lžami a nenávistnými referendami anti-európskych politikov.

Centrála EDS

 

Share